CO2-hypotesen rakner igjen: Grønland blomstret på lave CO2-nivåer

Started by Telehiv, 07.01.2025, 14:37:42

Previous topic - Next topic

Telehiv

Grønlands isfrie fortid snur klimadogmer på hodet
En ny studie har vist at det sentrale Grønland var helt isfritt i den nære geologiske fortiden – for rundt 250 000 til 1,1 millioner år siden. Ironisk nok, i en tid da det atmosfæriske CO2-innholdet var mellom 275 og 290 ppm – verdier som klimafanatikere bare kan drømme om i dag.

Oppdagelsen, publisert i den nye studien "Plant, insect, and fungi fossils under the center of Greenland's ice sheet are evidence of ice-free times" (Plante-, insekt- og soppfossiler under midten av Grønlands isdekke er bevis på isfrie tider), er selvsagt en ren provokasjon mot det rådende klimadogmet, der det er CO2-nivået som omtrent enerådende bestemmer klodens klimaendringer. 


Hva klimahysterikere ikke vil høre: Midt på Grønland, under dagens tre kilometer tykke lag med is, blomstret en gang planter, og insekter boltret seg – og det på CO2-nivåer som ville blitt ansett som eksemplariske etter dagens standarder for klimafanatikere.

Forbløffende funn under dagens isdekke
Under boring ved GISP2-prosjektet kom forskerne over forbløffende funn: rester av valmuer, mosebregner, trevev og insektdeler. En veritabel tundravegetasjon, hvor det i dag er evig is. Biermans team beregner at julitemperaturene på den tiden var mellom +3 og +7°C – en dramatisk forskjell fra -7°C målt i dag.

Spesielt interessant:
CO2-konsentrasjonen i denne isfrie perioden tilsvarer nesten nøyaktig verdiene fra den "lille istiden" mellom 1700 og 1900. Da som nå var Grønland dekket av enorme ismasser. Et funn som virkelig angriper den enkle ligningen "mer CO2 tilsvarer mindre is".
Studien reiser grunnleggende spørsmål. For eksempel: Hvis Grønland kunne være isfritt ved lave CO2-nivåer, hvilke faktorer bestemmer egentlig ising eller tining? Svaret vil sannsynligvis være mer komplekst enn noen klimahysterikere ønsker.

Det vi ser her er ingen liten ting: det er vitenskapelig bevis for at forholdet mellom CO2-konsentrasjon og isbre på Grønland er langt mindre klart enn tidligere antatt. En ubeleilig sannhet for alle de som ønsker å redusere komplekse klimaforhold til enkle CO2-formler.

Naturen avviser altså de moderne klimadogmene til hysterikerne.
Kanskje vi burde se på fortiden oftere før vi trekker forhastede konklusjoner om fremtiden. Å prøve å redusere klimaendringene til en enkelt faktor – nemlig CO2 – går rett og slett ikke dypt nok.
Og ser mest av alt ut til å være svært så feilaktig i det totale klimabildet.

Lenke til studien:
https://www.pnas.org/doi/pdf/10.1073/pnas.2407465121



frankolsen

I Rocky Mountains har de nå funnet en 6000 år gammel skog som har vært skjult av snø og is langt høyere enn dagens tregrense.
På den tiden da skogen vokste var CO2-nivået på omtrent 260 PPM.

https://illvit.no/naturen/smeltende-is-avslorer-6000-ar-gammel-tidskapsel-ved-yellowstone

Telehiv

Quote from: frankolsen on 19.01.2025, 09:55:58I Rocky Mountains har de nå funnet en 6000 år gammel skog som har vært skjult av snø og is langt høyere enn dagens tregrense.
På den tiden da skogen vokste var CO2-nivået på omtrent 260 PPM.

https://illvit.no/naturen/smeltende-is-avslorer-6000-ar-gammel-tidskapsel-ved-yellowstone

Ikke overraskende funn, vi ser jo samme bildet andre steder på nordkalotten.
På Grønland har det de siste par tiårene dukket opp spor etter menneskelige bosetninger som har ligget under is siden Svartedauden.
Utlagt: I middelalderen var det minst like varmt som idag, trolig perioder også betydelig varmere - og på langt lavere CO2-nivåer enn i dag.

Men artikkelen du lenker til, snur faktisk det hele på hodet - helt i takt med den forvorpne klimaaktivismen som ødelegger omtrent all forskning nå . Jfr. bl.a. dette sitatet fra artikkelen, med et utsagn alle "klimaforskere" må ha med for å beholde sin karriere:
"«Oppdagelsen er både fascinerende og en alvorlig påminnelse om konsekvensene av menneskeskapte klimaendringer», skriver forskerne bak funnet."

Her er det ingen som våger å si det man skulle sagt, nemlig at "så mye oppvarming for bare 6000 år siden på så lave CO2-nivåer falsifiserer jo hele CO2-hypotesen".