Medie-Norge har tidligere gjort dypsindige "analyser" av et bilde fra Ernas rotete hjem. Vi fikk i den forbindelse opplyst at statsministerparet tok lett på å holde et sterilt hjem. Og at den tapre husbond tok mye av ansvaret for at huset ikke falt helt fra hverandre. Stort sett ble dette godmodig oppfattet av det norske folk.
Nå er det sluppet et nytt bilde; av Jonas' kjøkkenbenk med et rikholdig utvalg av tomme og halvfulle sprit- og vinflasker. Altså et opplegg for en klassisk garbologi-studie*
*
Garbologi er studiet av hva folks søppel kan fortelle/avdekke av underliggende informasjon om liv og levned hos den analyserte. Den første etablering som akademisk disiplin skjedde på University of Arizona i 1973, der et klasseprosjekt førte til en mer systematisk tilnærming til spionering på folks livsførsel. Også her i Norge hadde vi sporadiske tilløp til bruk av metoden fra 1970-tallet (bl.a. i Gateavisen), som typisk ble møtt med fortørnede reaksjoner fra dem som fikk sine søppeldunker endevendt. Garbologien var opprinnelig sett på som en frekk versjon av å titte i folks ubevisste "dagbøker", men en mer nøytral/faglig bruk av garbologien beskrives nå mer tilforlatelig som "the study of modern culture through the analysis of what is thrown away as garbage".Så hva er det vi kan avlede av innholdet på Jonas' kjøkkenbenk, og det samlede inntrykket av hans hjemmekontekst som han (bevisst eller ubevisst) lar fotografen avdekke?

Avhengig av moralsk fordømmingstrang, livssyn, sensasjonstrang, eller støttende holdning til at Jonas er bare et menneske han også, kan bl.a. slike spørsmål stilles:
- avdekkes et alkoholproblem her?
- med alt dette på kjøkkenbenken, hvor mye mer alkohol må da ikke finnes i huset?
- flaskene står åpne og tydelig nybrukte, så hvis ikke han drikker alt dette selv, har han holdt coronareglene når andre har drukket dette?
- er disse drikkevarene typiske for en person som sier han representerer "arbeiderklassen"?
- er det ikke egentlig tøft av Jonas å vise fram en slik skrothaug av en kjøkkenbenk?
- osv.
Hva slags tanker gjør våre normalt lynskarpe forumbrukere seg her?
Link:
https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/EppJMl/slik-vil-ap-jonas-slaa-tilbake